Hijaluronska kiselina je supstanca koja se prirodno nalazi u našem tijelu, a nalazi se u istom obliku i u svih kralježnjaka. Igra važnu ulogu u hidrataciji tkiva i podmazivanju zglobova. Ime je dobila od grčke riječi „hyalos“ što znači staklo – zbog svog izgleda.
Povijest hijaluronske kiseline
U medicini se počela koristiti u obliku intraartikularnih injekcija (injekcije koje se daju direktno u zglob). 1963 godine napravljeno je ispitivanje u Austriji na ukupno 313 bolesnika s artrozom. Učinkovitost na smanjenje boli je bila značajna. Nakon dugogodišnje primjene u obliku injekcija, 2002 godine počinje se pojavljivati kao dodatak prehrani.
Najveće koncentracije ove kiseline nalazimo u očima i zglobovima te koži kojoj ona daje vlagu i čvrstoću. Funkcija hijaluronske kiseline u organizmu je različita i ovisi o mjestu gdje se nalazi. Nažalost, hijaluronska kiselina ima vrlo kratak vijek trajanja: živi do 3 dana u tijelu te samo 1 dan u koži nakon čega se molekula razbija i odstranjuje iz organizma. Zbog toga, važno je stalno nadomještati hijaluronsku kiselinu jer je ona u nekim tkivima neophodna za normalan život.
Gdje se nalazi hijaluronska kiselina?
Hijaluronska kiselina se nalazi u svim kostima i hrskavičnim strukturama u cijelom tijelu. Ove strukture omogućavaju elastičnost i čvrstoću ljudskoga tijela. Hijaluronska kiselina se posebno nalazi u različitim oblicima hrskavice, posebno na krajevima dugih kostiju u kojima dolazi do savijanja gdje daje efekt jastučića pri čemu se kost čuva od habanja i oštećenja.
Moglo bi vas zanimati: Glukozamin: vaš saveznik za zdravije zglobove
Naši zglobovi (poput lakata ili koljena) su okruženi synovialis membranom koja u obliku kapsule okružuje krajeve dviju kosti koje se spajaju u zglobu. Ova membrana stvara tekućinu koja se naziva sinovijalna tekućina čija je jedna od funkcija stvaranje elastičnosti zgloba. U ovoj tekućini čija je funkcija i dopremanje hrane hrskavici nalazi se i hijaluronska kiselina. Za vrijeme upalnog procesa, događa se povećana razgradnja hijaluronske kiseline uslijed stvaranja razgradnih enzima ili reaktivnih oksidacijskih skupina, a time se smanjuju viskozno-elastična svojstva sinovijalne tekućine.
Kako osigurati dovoljno hijaluronske kiseline?
S godinama i kod upalnih procesa količina hijaluronske kiseline koja se prirodno nalazi u zglobovima i ostalim tkivima smanjuje. Osobe koje pojačano troše zglobove, aktivni sportaši i redoviti rekreativci također imaju potrebu za nadoknadom hijaluronske kiseline. Stoga je upotreba hijaluronske kiseline u sve većem zamahu. U medicini se direktno injektira u bolni zglob, u kozmetici se koristi u brojnim kremama budući da pozitivno djeluje na izgled kože, dok se u dodacima prehrani konzumira u različitim farmaceutskim oblicima, a sve u cilju fleksibilnosti i smanjenja upalnih procesa zglobova.